fbpx

שותפות הדרך בין הורים וילדים בבית העגול.

הורים יקרים, בחרתם להביא את היקר לכם מכל, את ילדיכם, לבית העגול. הבחירה הזו אינה מובנת מאליה, ובהרבה מובנים גם אינה פשוטה. זוהי בחירה עמוקה בדרך חינוך אחרת שרואה את הילד/ה כמכלול, מתוך רצון לתת לילדיכם ילדות בה יש תקשורת פתוחה בין ילדים למבוגרים, חופש, מקום וכבוד אמתיים לחיי הילדות שלהם. היא גם שונה בסוג הקשר בינכם ההורים לבין הבית העגול ואנשי הצוות שבו.

מתוך הבחירה הזו אתם מעניקים לאנשי הצוות את האחריות על חינוך וליווי ילדיכם בשעות בהם הם נמצאים בבית העגול. אנשי הצוות של הבית העגול הם אנשי חינוך מיומנים בדרך החינוך הזו, הם מקדישים את ליבם וזמנם כדי ללמוד ולהשתפר, להרחיב את המנעד האישי שלהם, כדי לראות, להקשיב, להבין ולשוחח טוב יותר את השפה הדיאלוגית, יום יום. והם גם אנשים רגילים… בעלי נקודת מבט אישית, שלא תמיד רואים הכל, שטועים ומתבלבלים, לומדים ומשתנים, אך כל הזמן באחריות מלאה על נוכחותם כמובילים ותומכים בבית העגול.

הזכות הזו שניתנה לנו, לחנך את ילדיכם, אינה מובנת מאליה. היא נובעת משני צדדים – מצד אחד היא נובעת מתוך הבחירה שלנו להיות אנשי חינוך בבית העגול, מתוך הרצון שלנו לחנוך את הילדים על פי דרכנו ושפתנו. אל דרך החינוך הזו, בה אנחנו מאמינים, אותה אנחנו יודעים ומדברים, אנחנו מזמינים אתכם להביא את ילדיכם.

מהצד השני היא נובעת מהבחירה שלכם, הכנה והעמוקה בחינוך הזה – בשפת החינוך הדיאלוגי, במהותה ועל כל גווניה.

ומכיוון שהחינוך הדיאלוגי נובע מתוך שיחה וקשר אנושי, הוא חורג מהתחום הפילוסופי ומציף את התחום האישי, ולכן הבחירה והאמון הם כלפי אנשים מסוימים – אנשי הצוות שיחבקו את ילדיכם יום יום.

המטרה המשותפת.

המטרה שלכם כהורים, ושלנו כאנשי חינוך היא אחת – מיטבו של הילד או הילדה. לעיתים הפרשנות, האסטרטגיה או תפיסת העולם שונה, אך הכוונה משותפת.

מעבר לעשייה היומיומית שלנו במרחב הבית העגול עם הילדים, הדרך הטובה ביותר שאנחנו מכירים בכדי לתמוך בכל ילד וילדה בדרכם אל המיטב שלהם, היא תקשורת טובה ופתוחה אתכם, ההורים. ולשם כך אנו רוצה לחדד ולהזכיר מחדש כמה נקודות יסוד בדרכו של הבית העגול.

הבית העגול הוא מרחב תהליכי.

מרחב תהליכי הוא מרחב שתומך, מאפשר ומאמין בתהליכי צמיחה והשתנות של ילדים. למרות הדמיון זהו אינו מרחב טיפולי וישנם קשיים שמרחב כזה אינו נותן להם מענה מלא ויש צורך גם במענה טיפולי, ועל כך בהמשך. במרחב תהליכי אנחנו פוגשים קשיים של ילדים באורך רוח, מתוך נקודת מבט רחבה, שרואה את כוחותיו וחולשותיו של הילד, את הבקשה העמוקה שלו, את התפיסה שלו לגבי עצמו, את העתיד הטוב שמצפה לו. ומתוך כך אנחנו מלווים את הילד בתוך הקושי, בהרבה אורך רוח, מבלי למהר לפתור או להעלים את הבעיה. תהליך זה אינו נמדד בתוצאות, אלא במגמת הצמיחה מרובת הפנים.

חופש הבחירה.

בבית העגול אין היררכיה בין תחומי עיסוק שונים (למידה פורמלית – משחק בחצר, פעילות משותפת – התבודדות). אנחנו מאפשרים לילדים לגלות, לבחור ולנהל את זמנם, כולל הבחירה מה ומתי ללמוד בכיתה. אין אנו מציבים את הלמידה הפורמלית כערך בפני עצמו, מתוך תפיסה שהילדים לומדים את הדבר המשמעותי ביותר להם בכל רגע ורגע, ואין דבר שישווה לכך. כל זה נובע מאמונה עמוקה בזכותם של ילדים לחופש אמיתי, בזכותם לטעות, להתנסות, להתמיד, לוותר, ליצור ולהשתעמם. יחד עם זה, אנחנו מתבוננים על כל ילד/ה וערניים לגלות האם הבחירות שלו נובעות ממקום מיטבי (ילד שעסוק בחקירה חברתית, ילדה שחווה חיזוק של הערך העצמי דרך משחקי כדור, ילד שמוצא את כוחותיו בלעזור לילדים צעירים ממנו) או מתוך קושי והימנעות (דימוי עצמי נמוך, חשש מלהיות פחות טוב מכולם, קושי להתנתק מילד אחר "בעל סמכות").

התערבות.

לעיתים, לאחר שנתבונן ונבין את מכלול המניעים של הילד/ה בבחירה כזו או אחרת, נבחר להושיט לו יד, בעדינות, בשיחה, בהרבה אורך רוח, מתוך מטרה לפתוח פתח לבחירה אחרת, מתוך מקום של כוח ושינוי פנימי.

הבית העגול הוא קודם כל בית.

הבית העגול הוא בית לילדים, לצוות וגם לכם, ההורים. אתם תמיד מוזמנים לבוא, להיות אתנו, לקחת חלק, לשתות קפה או תה צמחים. יחד עם זה אנחנו מבקשים לעשות זאת בהקשבה לבקשות הצוות, ובמידה והנוכחות שלכם "מפריעה" באיזשהו אופן, גם אם לא באופן שגלוי לכם (ילד מסוים שנבוך מנוכחות של מבוגר בשיעור או במעגל, למשל) ולגלות רגישות והבנה.

פדגוגיה

יחד עם תחושת הבית והשותפות היקרה אתכם, חשוב לנו לשמוע את קולכם כהורים לילדיכם. אך האחריות וההובלה הפדגוגית בבית העגול הינם בידי הצוות החינוכי וההחלטות הפדגוגיות מתקבלות בתוך הצוות.

הקשר בינכם לביננו בפועל

התקשורת היומיומית, שיתוף במה שקורה, ושיחות עומק לעיתים, הן בסיס הכרחי לעבודה המשותפת שלנו בתמיכה במיטבו של ילדיכם. תקשורת זו היא הדדית, ונמצאת בידיים שלנו ובידיים שלכם. אז כך זה עובד –

כל ילד משתייך לקבוצה, לכל קבוצה שני מבוגרים מובילים שהם חונכי הקבוצה. למרות שלכל ילד יכולים להיות מפגשים משמעותיים עם כל אנשי הצוות, מובילי הקבוצה שלו הם אלו שפוגשים ואחראים על הילד שלכם לאורך היום. הם גם אנשי הקשר שלכם לכל בעיה, בקשה ושאלה.

תמיד משמח אותנו לשמוע אתכם –

נקודת המבט שלכם, השאלות שלכם, דברים שאתם יודעים ואנחנו לא, עוזרים לנו מאוד להכיר וללוות את ילדכם. נשמח מאוד שתשתפו אותנו במה סיפר הילד כשחזר אתמול, מה מטריד את הילדה בזמן האחרון, שינויים בבית, כל דבר. זה עוזר לנו לראות את התמונה המלאה ולהכיר עוד את הילדים. אתם מוזמנים לעדכן את חונכי הקבוצה במייל, בסמס, בטלפון, מה שנוח לכם ולחונכים. בבקשה אל תהססו.

אנחנו מצדנו נשתדל לעדכן אתכם לעיתים מזומנות באירועים מיוחדים, ימים טובים או קשים, פעילות מיוחדת ולפעמים גם "סתם" אנקדוטות מקסימות.

וכמובן שאם אתם מרגישים בצורך בפגישת הורים ושיחה יותר עמוקה אתם מוזמנים לפנות לחונכים לתיאום זמן.

לעיתים יש מצב בו אנחנו מרגישים צורך בפגישה אישית אתכם, במקרה כזה חשוב מאוד שתמצאו את הזמן בהקדם כדי שנוכל לדבר ולתת לילדכם את התמיכה לה הוא זקוק.

במקרים מסוימים אנו מרגישים שיש לנו צורך בייעוץ מגורם מקצועי, לכן הבית העגול עובד עם יועץ חינוכי שמכיר לעומק ומבין את רוחו של הבית העגול ומלווה אותנו. בשעת צורך אנו מתייעצים איתו או מזמינים אותו לפגישות משותפות אתכם ההורים או להתבוננות בילד או בילדה בתוך הבית העגול. 

ייתכן מצב בו נרגיש שיש צורך בתמיכה נוספת לילדכם, שאין אנו יכולים להעניק לו. במקרה כזה נבקש מכם לקבל ייעוץ או טיפול ממנו או מדמות מקצועית אחרת. אנא קבלו זאת בהבנה ומתוך האמון במטרתנו המשותפת – טובתו של הילד/ה שלכם.

 

תודה עמוקה על האמון ועל הזכות לפגוש את הילדים היקרים שלכם,
באיחולי שנה של גמישות ורוחב לב ואהבה,
צוות הבית העגול

Comments are closed.